چهارشنبه 3 مرداد 1403
فائق احمد هنرمند آذربایجانی به هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر آمد بازگشت

فائق احمد هنرمند آذربایجانی به هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر آمد

راوی داستان فرش‌ها در تهران

فائق احمد هنرمند معاصر آذربایجانی که او را به عنوان راوی داستان‌های فرش در دنیا می‌شناسند، میهمان هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شده است.

به گزارش روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر؛ فائق احمد (Faig Ahmed) هنرمند معاصر آذربایجانی و نماینده این کشور در بینال ونیز 2007 و 2013 که او را به عنوان راوی فرش‌ها و سنت این کشور در سطح جهان می‌شناسند، این روزها میهمان هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر شده و از آثار نمایشگاه این رویداد هنری دیدن کرد.

فائق احمد در حاشیه این نمایشگاه با برپایی کارگاه آموزشی با حضور جمعی از هنرمندان و دانشجویان به معرفی مراحل مختلف آفرینش‌های هنری خود پرداخت.

فائق احمد در این کارگاه گفت: من به کشف سنت‌های باستانی، فرقه‌ها و فرهنگ می‌پردازم و با تحقیق، ارتباط آنها را پیدا و در پی ایجاد هنر هستم. من اعتقاد دارم هنر یک آزمایش است و برای همین سفر نقطه آغاز کار من است. من به کشورهای مختلف سفر می‌کنم و به کشف سنت‌ها و آیین‌ها در سرزمین‌های دیگر می‌پردازم. من برروی این شیوه عنوان "نقطه ادراک " را گذاشته‌ام.

این هنرمند عرصه هنرهای جدید، تجربیاتی که با فرش و سنت‌ها داشته را نتیجه این دوران دانست. او با نمایش اسلاید برخی از آثارش به توضیح بیشتر درباره آن پرداخت و گفت: در این آثار من فرش‌های آذربایجان را به عنوان سنت در نظر گرفتم و روایت و دید هنری خودم را به آنها منتقل کردم. آثاری که من با فرش‌ها خلق کردم، بخشی از همان فرش است که یا آنها را بریده‌ام و با حجم‌هایی که ساخته‌ام آنها را به شکل سه بعدی ارائه کرده‌ام.

او در ادامه افزود: مرحله بعدی کار من سفر به درون و پیدا کردن ریشه‌های ناخودآگاه‌ام بود. در این مرحله تلاش کردم تا با کشف درونیات خود، راه‌ام را درعالم هنر بیشتر بشناسم.

او در ادامه این ورک‌شاپ به نمایش آثارش پرداخت و در مورد آنها توضیح داد. او درباره یکی از آثار چیدمانی‌اش که با سجاده‌های نماز بود، گفت: برای ارائه این اثر من 10 روز به یک مسجد رفتم و در کنار دیگر نمازگزاران بر روی این سجاده‌ها نماز خواندم. سپس به بریدن این سجاده‌ها پرداختم و با چیدمان آنها در کنار هم رفتن این سجده‌ها به آسمان و همین طور بازگشت آنها به سمت خود نمازگزاران را در قالب چیدمان ارائه کردم.

وی درباره این اثر توضیح داد: نکته قابل توجه این اثر این بود که برخی از نمازگزاران این مسجد من را در بریدن این سجاده‌ها همراهی کردند. آنها با اینکه با این سجاده‌ها خاطره و انس داشتند اما چون متوجه شده بودند با از دست دادن این سجاده‌ها چیز بهتری به عنوان هنر را بدست می‌آورند با من همراهی کردند تا بوسیله هنر روح عمل نمازگزاری را در قالب هنر به نمایش بگذاریم.

او در ادامه به معرفی دیگر آثارش همچون "قلب و میخ"، "کتاب الف" و "کلاه صوفی" پرداخت و درباره پروژه آینده خود گفت: برای پروژه آینده‌ام زندگی و محدودیت را انتخاب کرده‌ام. در این پروژه با استفاده از مغز حیواناتی که ذبح آنها حلال است به ارائه اثر خواهم پرداخت.

فائق احمد همچنین پس از بازدید از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، گفت: من طی سفر به کشورهای مختلف از نمایشگاه‌های مختلفی دیدن کردم، معتقدم که نمایشگاه جشنواره فجر یکی از بهترین نمایشگاه‌هایی است که تاکنون در سطح جهان دیدم. این نمایشگاه نشان دهند روح معاصر هنرهای تجسمی ایران است. ایران کشور غنی از لحاظ هنری است و با دیدن آثار این نمایشگاه متوجه شدم که سیر روند هنر ایران از سنت به مدرن و رسیدن به هنر معاصر به درستی طی شده است.

این هنرمند آذربایجانی در پایان گفت: از آنجا که کشور من و ایران اشتراکات فرهنگی بسیاری با هم دارند درک این آثار برای من بسیار ملموس بود.

لازم به یادآوری است؛ فائق احمد متولد 1982 در باکو است و فارغ التحصیل رشته مجسمه‌سازی از آکادمی دولتی هنرهای زیبا جمهوری آذربایجان است. این هنرمند در نمایشگاه‌های مختلفی همچون بی‌ینال ونیز شرکت داشته و نمایشگاه‌های انفرادی در نیویورک، پاریس، لندن، برلین، مسکو، دبی و... داشته است. آثار این هنرمند در موزه‌هایی همچون موزه لس‌آنجلس، موزه هنر سیاتل، موزه هنرهای زیبا بوستون، موزه سنت لوئیس، موزه بروکسل و.... نگهداری می‌شود.

گفتنی‌است؛ هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از 9 بهمن تا 17 اسفندماه سال جاری به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا میزبان علاقمندان به هنر است.

 


تاریخ خبر:  1394/12/03