چهارشنبه 3 مرداد 1403
بازدید علی مرادخانی از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر بازگشت

بازدید معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر

مرادخانی: جشنواره هنرهای تجسمی فجر با طیف‌های مختلف مردم ارتباط برقرار می‌کند

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به همراه جمعی از مدیران مرکز هنرهای تجسمی و هنرمندان از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در موسسه صبا بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر؛ عصر روز گذشته 26 بهمن‌ماه علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حسین نیرومند مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، به همراه مجتبی آقایی دبیرکل و جمشید حقیقت‌شناس دبیر هنری هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر از نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر دیدن کردند.

علی مرادخانی در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: باید از همکارانم در مرکز هنرهای تجسمی و دبیر و اعضای شورای هنری هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تقدیر و تشکر کنم که توانسته‌اند جشنواره‌ای با این شکوهمندی را گردهم آورند.

معاون هنری وزیر ارشاد با اشاره به رویکرد این دوره از جشنواره به هنر معاصر گفت: هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در این دوره با نگاهی متفاوت نسبت به ادوار گذشته برگزار شد و فضایی را به وجود آورد که هنرهای جدید را به مخاطبان این جشنواره عرضه کند. در حال حاضر نمایشگاه این جشنواره با آثار چیدمانی، ویدیوآرت در کنار رویکردهای معاصر به هنرهایی همچون نقاشی، گرافیکف مجسمه سازی و تصویرسازی در کنار چیدمان مناسب نمایشگاهی، فضایی را فراهم آورده که می‌تواند مخاطبان خاص و عام را به هنرهای تجسمی کشور جذب کند که این دستاورد مهمی برای هنرهای تجسمی کشور است؛ زیرا هنرهای تجسمی نیازمند آن است که مردم از طیف‌های مختلف با آن ارتباط برقرار کنند و این نمایشگاه به این مهم دست پیدا کرده است.

مرادخانی با اشاره به موضوع آثار این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: موضوعاتی مختلفی در آثار نمایشگاهی این دوره از جشنواره قابل مشاهده است که مسائلی همچون توجه به هویت ملی، جنگ و محیط زیست بیشتر از همه در آثار هنرمندان مختلف کشور نمود پیدا کرده است که این مسئله نشانگر این موضوع است که هنرمندان جامعه به مسائل روز جامعه و جهان توجه ویژه‌ای دارند.

وی ادامه داد: هنرمندان رسولان اندیشه در جامعه هستند که تلاش می‌کنند مسائل مختلف جامعه را به شکل آفرینش هنری عرضه کنند تا جامعه به مسائل مختلف توجه نشان دهد؛ بر همین اساس می‌بینیم که در این نمایشگاه هنرمندان مسائل همچون بحران جنگ در منطقه و مسائل زیست محیطی را به شکلی هنرمندان عرضه کردند تا بتوانند این مسائل را با مردم جامعه به گفت‌وگو بنشینند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور هنرمندان جوان در این دوره از جشنواره تجسمی فجر گفت: امروز در نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر شاهد هستیم که هنرمندان جوان و تحصیل کرده کشور حضور گسترده‌ای در این رویداد دارند و با بیان و نگاه جدید به عالم هنر، آثاری را ارائه کردند که می‌تواند با عموم مردم ارتباط برقرار کند که این مسئله آینده درخشانی را برای هنر کشور نوید می‌دهد.

علی مرادخانی با اشاره به رویکرد حرفه‌ای هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به بخش بین‌الملل در این دوره از جشنواره گفت: شیوه نگاه به بخش بین‌الملل در عرصه هنرهای تجسمی کشور متفاوت از سایر هنرها مانند تئاتر و موسیقی است. این که در هشتمین جشنواره فجر بخش بین‌الملل جشنواره بر توجه به هنر کشورها و بررسی آثار هنرمدان این کشورها بنا شد رویکرد حرفه‌ای است که در همه دنیای نیز به همین گونه عمل می‌شود؛ در رویدادهای تجسمی فضایی را به یک کشور اختصاص می‌دهند تا آنها هنرمندان و عرصه گفتمانی و هویتی کشور خود را به معرض نمایش بگذارند که در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر هم این اتفاق رخ داده است.

وی همچنین با اشاره به نگاه آینده‌نگر در جشنواره تجسمی فجر گفت: تلاش داریم در ادوار آینده این رویداد هنری فضایی را در بخش بین‌الملل فراهم کنیم که بتوانیم در آن از هنرمندان نام‌دار جهانی آثاری را در جشنواره تجسمی فجر به نمایش درآوریم تا آنها را بیش از پیش به جامعه هنری کشور معرفی کنیم. قصد ما این است تا در راه توسعه هنر در جشنواره‌های آینده بخش بین‌الملل به معرفی چهره‌های جهانی و  پیشرو در هنر اختصاص یابد تا با گردآوری آثار این چهره‌های هنری شرایط گفتمان هنری و تجربه‌های جهانی را در بخش بین‌الملل داشته باشیم.

مرادخانی در ادامه با اشاره به نگاه دولت به موضوع اقتصاد هنر گفت: در عرصه هنر نگاه دولت به پویا شدن بخش اقتصاد هنری است تا هنرمند از آفرینش هنری خود منتفع شود تا بتواند با دغدغه کمتری به خلق اثر هنری خود بپردازد. بر همین اساس در این دوره از جشنواره تلاش شده در کنار اهداف جشنواره، بخش اقتصادی هنر هم در نظر گرفته شود و در زمینه فروش آثار هنرهای تجسمی فجر هم برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: فروش اثر هنری در چنین نمایشگاهی که توانسته نظر عموم مردم را نیز به خود جلب کند یک کار پسنده است زیرا وقتی مخاطبی در چنین نمایشگاهی از اثری استقبال می‌کند، شایسته نیست که نتواند از این اثر هنری بهره‌مند شود؛ بر همین اساس راهکارهایی برای فروش آثار هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر صورت گرفته که در اولین گام این اقدام پسنده‌ای است که می‌تواند در آینده به شکل حرفه‌ای‌تر نیز برگزار شود.

همچنین محمد حسین نیرومند هنرمند باسابقه عرصه کاریکاتور کشور در حاشیه بازدید از نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ضمن تبریک به دبیر و اعضای شورای هنری این جشنواره بخاطر نمایشگاه این دوره از جشنواره تجسمی فجر گفت: من طی دوره‌های گذشته برپایی این رویداد همواره از مخاطبان این جشنواره بودم و هرساله از نمایشگاه جشنواره هنرای تجسمی فجر بازدید کردم. در این دوره رویکرد برگزارکنندگان جشنواره به هنر معاصر، توانسته نمایشگاه باشکوهی را در معرض دید علاقمندان قرار دهد. نمایشگاهی که می تواند جامعه هنری و مخاطبان عمومی را راضی کند.

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس افزود: طی سال‌های اخیر معتقد بودم  یک سرگردانی و سردرگمی در فضای هنری کشور وجود دارد اما امروز وقتی از نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی بازدید کردم و آثار هنری که در فضای هنری کشور خلق می‌شود را در کنار هم دیدم به این نتیجه رسیدم که اینگونه نیست و هنرمندان در ارائه اثری خود اندیشه‌محور عمل می‌کنند.

لازم به یادآوری است؛ هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از 9 بهمن تا 17 اسفندماه سال جاری به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا میزبان علاقمندان به هنر است.


تاریخ خبر:  1394/11/27