چهارشنبه 3 مرداد 1403
داریوش مهرجویی به جشنواره تجسمی فجر می‌آید بازگشت

با نمایش ۴ مستند در هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر

داریوش مهرجویی به جشنواره تجسمی فجر می‌آید

مستندی با موضوع پرتره داریوش مهرجویی در اولین روز بخش مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر به نمایش در می‌آید.

به گزارش روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر؛ بخش مستند جشنواره تجسمی فجر از امروز ۲۶ بهمن ماه و از ساعت ۱۷ در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران آغاز می‌شود. در این بخش از جشنواره ۴ فیلم با موضوع بیژن بهادر، حبیب‌اله درخشانی و موضوع فرم‌گرایانه دیوار و خاک‌های رنگی جزیره هرمز به نمایش در خواهد آمد.

بر این اساس در سانس اول مستندهای جشنواره تجسمی فجر؛ از ساعت ۱۷:۱۵ تا ۱۸:۳۰؛ فیلم «نقاش باد» به کارگردانی، عزت اله پروازه و تهیه‌کنندگی، عزت اله پروازه و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نمایش در خواهد آمد. این مستند درباره «بیژن بهادر» نقاش خود آموخته‌ ایل قشقایی است که اولین معلم هنر، ....... بوده و در حال حاضر به بیماری آلزایمر دچار شده است.

همچنین فیلم «یک زاویه خاص» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی زهرا مربیان در بخش دوم این سانس به نمایش در خواهد آمد. این مستند روایت تصویری از حبیب‌اله درخشانی؛ نقاش پیشکسوت است که درصدد کشیدن پرتره‌ای از «داریوش مهرجویی» فیلمساز صاحب نام ایرانی است.

در سانس دوم اولین روز از بخش مستندهای تجسمی فجر دو فیلم «دیوار» و «زار خاک» از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ اکران خواهد شد. فیلم «دیوار» ساخته قاسم شیشه‌گری و تهیه‌کنندگی قاسم شیشه‌گری و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که نگاهی فرم‌گرایانه به موضوع دیوار در عرصه هنر دارد.

مستند «زار خاک» به کارگردانی رضا توفیق‌جو و تهیه‌کنندگی احسان رسول‌اف نیز آخرین فیلم به نمایش درآمده در اولین روز بخش مستند جشنواره تجسمی فجر است که این فیلم به موضوع خاک‌های رنگی جزیره هرمز می‌پردازد. در خلاصه روایت این فیلم آمده است: «پا به هرمز که می‌گذاری گویی با ضیافت سکوت رفته‌ای، در میانه رنگ‌ها جشنی که هیچ‌اش سخنی نیست نه از جانب میهمان و نه از سوی میزبان ... و تو تنها با عناصر اربعه مواجه می‌شوی؛ آب، باد، خاک و آتش. آنان که فرش خاکی می‌سازند افسوس این خاک مجنون‌شان کرده گویی این آدم‌ها را زار خاک گرفته.»

لازم به ذکر است، نمایش فیلم‌های مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر از امروز ۲۶ بهمن‌ماه همه روزه تا ۳۰ بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر تهران ادامه دارد. این بخش از جشنواره تجسمی فجر به دبیری علیرضا قاسم‌خان برگزار می‌شود.

هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از ۹ بهمن تا ۱۷ اسفندماه به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا، موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران و موزه فلسطین برگزار می‌شود.


تاریخ خبر:  1394/11/26