چهارشنبه 3 مرداد 1403
بازدید احمد مسجد جامعی از نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بازگشت

بازدید احمد مسجد جامعی از نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

نمایشگاه جشنواره تجسمی فجر آینده درخشان هنر کشور را نشان می‌دهد

احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران به همراه جمعی از هنرمندان از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر؛ عصر روز جمعه ۲۳ بهمن‌ماه احمد مسجد جامعی به همراه مجتبی آقایی دبیرکل جشنواره هشتم تجسمی فجر و هنرمندانی همچون حسین محجوبی، عنایت‌الله نظری نوری، سهیل محمودی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و... از آثار هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در موسسه صبا فرهنگستان هنر بازدید کردند.

مسجد جامعی طی این بازدید با ابراز خرسندی به رویکرد این دوره از جشنواره به هنر معاصر گفت: توجه به هنری که در سطح کشور و جهان در جریان است از دستاوردهای ارزشمند هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که استقبال ۵ هزار نفر با ۱۰ هزار اثر از این موضوع، نشان از مطالبه جدی هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی از این جشنواره دارد.

این عضو شورای شهر تهران همچنین استقبال هنرمندان ۴۰ کشور جهان از جشنواره تجسمی فجر را نشان دهنده فضای گفتمان هنری این رویداد هنری ذکر کرد و گفت: جشنواره تجسمی فجر در این دوره با استقبال هنرمندان جهانی روبرو شده و پای در راهی گذاشته است که جریان هنری را به یک گفتمان بینافرهنگی بدل کرده است؛ از همین روی هنرمندان دیگر کشورهای جهان نیز آثارشان را به این جشنواره ارسال کردند تا در گفتمان هنری روز دنیا سهمی داشته باشند.

وی با اشاره به حضور هنرمندان سراسر کشور در این رویداد هنری گفت: یکی دیگر از دستاوردهای مهم این جشنواره حضور هنرمندان تمامی استان‌های کشور در این رویداد است زیرا دو، سوم آثار به هنرمندان شهرستانی اختصاص دارد و این نشان دهنده این موضوع است که جشنواره تجسمی فجر توانسته هم‌گرایی بین هنرمندان سراسر کشور ایجاد کند.

وزیر سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به میانگین سنی هنرمندان حاضر در این جشنواره گفت: با مشاهده آثار جشنواره هنرهای تجسمی فجر که از کیفیت بالایی نیز برخوردار است، متوجه شدم که میانگین سنی هنرمندان این رویداد بین ۲۵ تا ۳۰ سال است که بیشتر آنها نیز از تحصیلات آکادمی هنر برخوردار هستند؛ از همین روی می‌توان این ارزیابی را داشت که هنرمندان جوان کشور با آثار کیفی و ایده‌های نوآورانه‌ای که در این دوره از جشنواره به نمایش گذاشتند به سطح کیفی قابل قبولی در عرصه هنر رسیده‌اند که جملگی این موارد نوید دهنده آینده درخشان هنر کشور است.

وی توجه هنرمندان کشور به موضوعات هویت ملی، زیست محیطی و مسائل اجتماعی را از شاخصه‌های نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر دانست و گفت: با دیدن آثار هنرمندان هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر متوجه شدم که امروز هنرمندان کشور دغدغه‌های هویتی و زیست محیطی بسیاری دارند که در آثارشان به آن توجه و آن را در برابر مخاطبان قرار داده‌اند. یکی دیگر از موضوعات مهم مسائل اجتماعی و فرهنگی بود که نگاه انتقادی هنرمندان به این موضوعات می‌تواند راهگشای مدیران کشور باشد.

مسجدجامعی با اشاره به طرح خرید آثار هنری از بودجه عمرانی دستگاه‌های دولتی که در زمان وزارت فرهنگ و ارشاد وی مطرح شد و سالهاست به آن عمل نمی‌شود گفت: فکر می‌کنم آثار این جشنواره پتانسیل ویژه‌ای دارد که می‌تواند از سوی دولت دوباره بحث خرید آثار هنری مطرح شود تا دستگاه‌های دولتی کشور با خرید آثار هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ارزش افزوده آثار آن منتفع شوند و جامعه تجسمی نیز از این مطالبه به حق خود بهره‌مند شوند.

این عضو شورای شهر در پایان گفت: آنچه که در نمایشگاه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در معرض دید قرار گرفته هنر اندیشمندانه‌ای است که پیشنهاد می‌کنم مسئولین، مدیران، هنرمندان و عموم مردم از این آثار دیدن کنند تا علاوه بر حظ بصری از اندیشه‌ و گفتمان فرهنگی آن بهره مند شوند.

لازم به یادآوری است؛ هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از ۹ بهمن تا ۱۷ اسفندماه سال جاری به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا میزبان علاقمندان به هنر است.

تاریخ خبر:  1394/11/24