چهارشنبه 3 مرداد 1403
نمایشگاه «فجر و هنر ملی» در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد بازگشت

با آثار خوشنویسی و نگارگری نسل‌های مختلف کشور

نمایشگاه «فجر و هنر ملی» در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد

65 اثر خوشنویسی و نگارگری نسل‌های مختلف هنر کشور در نمایشگاه «فجر و هنر ملی» هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در فرهنگسرای نیاوران به تماشا گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛ نمایشگاه «فجر و هنر ملی» هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر که به آثار خوشنویسی و نگارگری اختصاص دارد روز دوشنبه 19 بهمن‌ماه با حضور مجتبی آقایی دبیر کل هشتمین جشنواره تجسمی فجر، ایرج نعیمایی هنرمند خوشنویس، سلیمان سعید آبادی هنرمند نگارگر، امیر طهماسبی نگارگر و جمعی از هنرمندان در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

در این نمایشگاه 65 اثر از نسل‌های مختلف هنرهای خوشنویسی و نگارگری با هدف حمایت از هنرهای ملی کشور در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

مجتبی آقایی دبیر کل هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در حاشیه افتتاح این نمایشگاه گفت: در جشنواره هنرهای تجسمی فجر امسال، در فراخوانی که اعلام شده بود رویکرد به سمت هنرهای معاصر بود. از آنجایی که آثار خوشنویسی و نگارگری ویژگی هنر کلاسیک و سنتی داشتند و در چارچوب فراخوان نمی‌گنجید، اما آثار بسیار با ارزشی به شمار می‌آیند، در نتیجه با توجه به نظر دبیران هنری جشنواره و خواست خود انجمن‌ها، آثار این دو رشته هنری کشور در قالب نمایشگاهی جدا و خارج از رقابت به صورت تخصصی به عنوان «هنر ملی» به نمایش در آمده است.

وی ادامه داد: این نمایشگاه در مقوله و ساختار خود آثار شاخصی را در خود گنجانده است و جزو یکی از بهترین نمایشگاه‌های حوزه خوشنویسی و نگارگری است. باید بپذیریم این دو هنر جزو میراث خاص کشور هستند و پشتوانه هنرهای تجسمی ما را شکل می‌دهند. هر چند که این دو هنر زیر مجموعه هنر معاصر نیستند و جزو هنرهای میراث فرهنگی ما محسوب می‌شوند اما قابل تفکیک از هنرهای تجسمی نیستند.

آقایی افزود: در این نمایشگاه آثار نسل‌های مختلف هنر خوشنویسی و نگارگری با هدف حمایت از هنرهای ملی کشور به نمایش درآمده است.

لازم به یادآوری است؛ در نمایشگاه «فجر و هنر ملی» آثاری از مجید حدی، حبیب رمضان‌پور، علیرضا جنگانی، جواد لنگدی، علی خیری حبیب‌آبادی، مصطفی عابدینی، هادی هنردوست، ذبیح الله لولویی مهر، بهادر پگاه، جمشید یاری شیرمرد، شمس الدین مرادی، سیده صغری حسینی، حمیدرضا توکلی، احمد احمدی حیدری، میر حیدر موسوی، زهرا فخر، سید رسول آقامیری، محمد حیدری، علی مقارن عسگری، سیدمحمدفاتح سیدنظری، مجتبی شریفی، امیر طهماسبی، لیلا برزگر، محسن آقامیری، سلیمان سعیدآبادی، فاطمه سعادت درخشان، مهدی ظهرابی، سعیده سعدآبادی، سعیده رضایی،آرش مراتی، زینب شاهی، ثریا عسگری، هادی آقامیری، لیلی عظیمی فهیم، نسرین آقامیری،محمدرضا آقامیری، رامین مراتی،مهدی فلاح، احمد پیله چی، احمد فلسفی، الهه خاتمی، محمدسلحشور، محمدصادق احدپور، محمدی تبار، استاد ستارپور، رفیعی فرهانی، جوادبختیاری، نوشین نظری، سیدهاشم حسینی، زهرا پازوکی، امیرحسین آقامیری، مژده خلیل پور، علی ایرانی، محمدابراهیم کاظمی به نمایش درآمده است.

لازم به یادآوری؛ نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با رویکرد به هنر معاصر از روز 9 بهمن‌ماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا آغاز به کار کرده و تا 17 اسفندماه میزبان علاقمندان به هنر است.


تاریخ خبر:  1394/11/20